Logo ZUT Uczelnia powstała w wyniku połączenia Akademii Rolniczej w Szczecinie i Politechniki Szczecińskiej

Aktualności studenckie

grafika ozdobna, informacja o terminie egzaminu certyfikacyjnego MTCNA

W dniu 13.01.2025 (poniedziałek) o godzinie 16:00 w salach WI1-307, WI1-308, WI1-310 odbędzie się egzamin certyfikacyjny MikroTik Certified Network Associate (MTCNA). MTCNA to pierwszy podstawowy certyfikat potwierdzający: znajomość budowy sieci komputerowych i adresacji IP, umiejętność konfiguracji zapory sieciowej, usług DNS i DHCP, mechanizmów QoS, bezpiecznych tuneli, znajomość routingu i sieci bezprzewodowych.


Do egzaminu mogą przystąpić studenci Wydziału Informatyki ZUT, którzy uczestniczyli w zajęciach przygotowujących do egzaminu MTCNA w ramach przedmiotu "Sieci komputerowe". Po zdaniu egzaminu każdy student uzyskuje certyfikat MikroTik MTCNA. Egzamin jest bezpłatny.

 

Wszystkich chętnych studentów zachęcamy do zapisów https://forms.office.com/e/zAq2Phywr4?origin=lprLink

 

Dodatkowo zapraszamy wszystkich chętnych studentów na zajęcia przygotowujące do zdania egzaminu MTCNA w dniu 07.01.2025 (wtorek) o godz. 16:00 w sali WI1-215. Podczas zajęć zostaną szczegółowo omówione zagadnienia egzaminacyjne.

grafika z twarzą kobiety i informacja o projekcie dziewczyny do nauki

Dziewczyny, studentki!

Zapraszamy do udziału w programie mentoringowym w ramach projektu „Dziewczyny do Nauki”. To propozycja dla kobiet, które myślą o rozwijaniu kariery naukowej/akademickiej. 

Jeśli poważnie myślicie o tym, by pracować w nauce, stawiacie w świecie nauki pierwsze kroki i na własnej skórze doświadczacie barier swojego rozwoju. Albo potrzebujecie wsparcia i autorytetu, który pomoże Wam ruszyć dalej i przekuć fascynację nauką w realne i doceniane przez świat efekty – zgłoście się do programu mentoringowego w projekcie „Dziewczyny do Nauki”, który prowadzi Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”, a finansuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Zapisy trwają do 12 stycznia lub do wyczerpania limitu miejsc (50 osób).

Więcej informacji na stronie internetowej projektu, tam także formularz rejestracyjny.

 

Celem projektu jest promowanie nauki wśród kobiet i dziewcząt, inspirowanie do rozwijania kariery naukowej oraz zwiększanie świadomości na temat kobiet w nauce (popularyzacja nauki, kariery naukowej).

Inicjatywa skierowana jest do maturzystek, studentek i doktorantek kierunków technicznych i ścisłych oraz badaczek STEM na początku ich drogi zawodowej. W trakcie 8-miesięcznego programu realizowanego w formule 1:1 Mentees będą mogły skorzystać z doświadczeń znakomitych mentorek i skierować swoją karierę na właściwe tory. Przewidziano zarówno mentoring związany ze ścieżką badawczą, jak i wspieranie rozwijania ścieżki zarządczej (począwszy od funkcji kierownika projektu naukowego po rolę menedżera jednostki naukowej).

Korzyści:

  • udział w szkoleniu online (o mentoringu i wyznaczaniu celów mentoringu);
  • udział w 8-miesięcznym programie mentoringowym w formule 1:1 (spotkania online, częstotliwość ustalana w ramach par mentoringowych);
  • wsparcie w budowaniu ścieżki kariery w świecie nauki (poprawa kompetencji miękkich i/lub twardych);
  • budowanie przyszłej współpracy naukowczyń w skali Polski – wspólnych publikacji i działań;
  • certyfikat udziału w programie;
  • udział w Perspektywy Women in Tech Summit 2025.

 

Zgodnie z analizą dostępną w systemie RAD-on (czerwiec 2024), kobiety stanowią 48% ogólnej liczby nauczycieli akademickich w Polsce, ale o ile w naukach humanistycznych i społecznych proporcja kobiet prowadzących badania naukowe wynosi 50%, o tyle w naukach ścisłych i technicznych (STEM) jest to zaledwie 33%. W poszczególnych
dyscyplinach sytuacja przedstawia się jeszcze gorzej: 16,4% naukowców w informatyce to kobiety; a w automatyce, elektronice, elektrotechnice i technologiach kosmicznych kobiet wśród naukowców jest zaledwie 9,1%.

 

Zapraszamy serdecznie!

 

Sportowe Otrzęsiny studentów pierwszego roku, drużyna WI z dyplomem

ZiUTek, czyli sportowe otrzęsiny dla studentów pierwszego roku za nami! Początek roku akademickiego to czas pierwszych wyzwań… a wśród nich także tych sportowych! 13 listopada 2024 r. w hali przy ulicy Tenisowej na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie odbyły się Sportowe Otrzęsiny. Walka pierwszych roczników studiów stacjonarnych rozgrywała się w 10 – cio osobowych drużynach 11 Wydziałów w 11 konkurencjach. Po raz kolejny najmłodsi studenci naszego Wydziału stworzyli wspaniałą drużynę gotową na największe sportowe wyzwania! Walczyli bez wytchnienia dopingując się wzajemnie w drodze do sukcesu. W tym roku reprezentacja naszego Wydziału to drużyna niestrudzonych mężczyzn, walczących do ostatniej kropli potu! Dziewczyny - w przyszłym roku nie może Was zabraknąć!!!

Imprezę zorganizowali pracownicy Studium Wychowania Fizycznego i Sportu ZUT oraz KU AZS ZUT.

Gratulujemy sportowego ducha!

Ogólnouczelnianego konkursu piosenki wszelakiej - Każdy student śpiewać może

Drodzy Studenci!

W imieniu Parlamentu Samorządu Studenckiego ZUT, Akademickiego Biura Karier ZUT w Szczecinie oraz Fundacji na rzecz Rozwoju ZUT w Szczecinie zapraszamy wszystkich studentów na wyjątkowe muzyczne wydarzenie - Ogólnouczelniany Konkurs Piosenki Wszelakiej "Każdy Student Śpiewać Może"!

Start imprezy:  2 grudnia 2024r. o godzinie 18:00, w Nowej Dekadencji - Szczecińskim Centrum Kultury

Wstęp wolny!

Informacje dla uczestników z regulaminem i szczegółami konkursu dostępne na stronie: www.konkurspiosenki.zut.edu.pl

Wyślij wypełnioną kartę uczestnika na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Przygotuj dwie dowolne piosenki (z podkładem, akompaniamentem lub a cappella – solo lub z zespołem).

Przyjdź na próbę 2 grudnia o godz. 16:00

Nie musisz być profesjonalistą – liczy się dobra zabawa i odwaga!

Dla uczestników przewidziano nagrody:

I miejsce: 1000 zł
II miejsce: 600 zł
III miejsce: 400 zł

Dla publiczności: nagroda niespodzianka!

Dodatkowo - laureat głównej nagrody nagra swój utwór w profesjonalnym studio na Wydziale Elektryczny ZUT w Szczecinie!

Zapraszamy wszystkich studentów i pracowników ZUT do kibicowania oraz wspólnego świętowania muzyki. Liczymy na reprezentację wszystkich wydziałów!

Patron: prof. Arkadiusz Telesiński, Prorektor ds. Studenckich
Partnerzy: Nowa Dekadencja - Szczecińskie Centrum Kultury, Szczecińska Agencja Artystyczna
Sponsorzy: Fabryka Wody, CTF Szczecin, SkiPark Szczecin, WT PRINT Tomasz Walburg
Partner medialny: Radio ESKA

Dołącz do muzycznej przygody!

Zapraszamy do udziału w AGH Cyber Kampus w Krakowie

Zachęcamy do udziału w wydarzeniu poświęconym cyberbezpieczeństwu, które odbędzie się w dniach 3 i 4 grudnia 2024 r. w Krakowie! AGH Cyber Kampus to unikatowe wydarzenie organizowane między innymi przez Polski Klaster Cyberbezpieczeństwa #CyberMadeInPoland. Inicjatywa skierowana jest do osób dopiero rozpoczynających przygodę z cyberbezpieczeństwem (studentów, uczniów szkół średnich, pasjonatów), ale także wszystkich, którzy już są na bardziej zaawansowanym etapie zgłębiania tajników świata cyber. 

Więcej informacji oraz formularz rejestracji dostępne na stronie organizatora: https://cybermadeinpoland.pl/agh_cyber_kampus/