Aktualności studenckie
- Wojciech Maleika
Dzień Dobry studenci / załoga WI
W zeszłym roku w majówkę odbył się pierwszy rejs morski studentów WI ZUT. Zakończył się sukcesem – wszyscy uśmiechnięci i rządni nowej przygody. Podbudowani tym faktem organizujemy kolejną edycję rejsu dla studentów, poniżej jego szczegóły:
- Rejs odbędzie się na jachcie Dar Szczecina - to piękny klasyczny drewniany jacht w bardzo dobrej kondycji, zapewniający szybką i bezpieczną żeglugę. Więcej o jachcie: https://www.facebook.com/profile.php?id=100064390640837
- Kapitanem / organizatorem rejsu będzie nasz pracownik Wojciech Maleika, dodatkowo w porozumieniu z Centrum Żeglarskim, które jest armatorem jachtu i to tam będziemy w dalszym etapie oficjalnie zapisywać się na rejs. Oczywiście całość ma błogosławieństwo naszego Pana Dziekana.
- Termin rejsu: 26.04-04.05 (9 dni, majówka, bywają już słoneczne dni).
- Rejs ma charakter żeglarski. Każdy uczestnik wykonuje obowiązki członka załogi – steruje, stawia żagle, pełni wachty nawigacyjne (w dzień i w nocy), sprząta, gotuje. Należy mieć tego świadomość, że stajemy się w tym czasie żeglarzami, a nie turystami, dookoła których jest mnóstwo osób z obsługi. Leżaki na pokładzie i drinki z palemką podczas płynięcia to nie to miejsce i nie ta impreza. Za to jest coś zupełnie nowego, interesującego i ciekawego. Warto spróbować.
- W trakcie rejsu ważny też jest aspekt turystyczny - trasa rejsu zależna jest od pogody i dobierana przez kapitana uwzględniając zapowiadane warunki, i możliwości. Jeśli pogoda nie przeszkodzi popłyniemy w kierunku największej wyspy Bałtyku – Gotlandii i pięknego średniowiecznego miasta Visby. Wracając odwiedzimy inne porty południowej Szwecji oraz wyspę Bornholm. Najczęściej udaje się odwiedzić 4-5 portów, ale to też zależy od pogody.
- Aby wziąć udział w rejsie nie trzeba mieć żadnego doświadczenia żeglarskiego, nawet nie trzeba umieć pływać wpław (choć to warto). Trzeba mieć jedynie dobre chęci i być otwartym na nowe doświadczenia. Wskazana jest „normalna” sprawność ruchowa (pokład się czasem kołysze). W trakcie rejsu przejdziemy szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i żeglarstwa, wszystkiego powoli się nauczymy.
- Rejs mocno integruje załogę – wszelkie prace wykonuje się w podgrupach, przebywacie ze sobą mnóstwo czasu razem, także w portach.
- Posiłki przygotowujemy samodzielnie na jachcie w dobrze wyposażonym kambuzie.
- Całkowita cena rejsu to 1800 zł i obejmuje: wyżywienie, miejsce na jachcie, paliwo, opłaty portowe, koszty załogi stałej. Po stronie uczestnika jest dojazd na i powrót z jachtu (który jest w Szczecinie), ubezpieczenie turystyczne na czas trwania rejsu - koszt ok. 90 zł), koszty pryszniców w portach, jeśli są dodatkowo płatne, własne przyjemności w portach.
- Na rejs nie potrzeba mieć specjalistycznego wyposażenia, zamiast sztormiaka może być porządna kurtka przeciwdeszczowa. Reszta to zwykła odzież na zimniejsze i cieplejsze dni.
Wiemy, że taki rejs to wspaniała okazja na spróbowanie przez Was czegoś nowego, nietypowego, przygody, ale też poznania nowych rówieśników. Proszę się nie bać, pomyśleć i dać nam znać kto jest zainteresowany rejsem..
Zgłoszenia, zapisy i wszelkie pytania kierujcie bezpośrednio do Kapitana Wojciecha Maleiki przez teams'y lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Galeria zdjęć z poprzedniej wyprawy (autor: Wojciech Maleika)
Zapraszamy serdecznie!
- Ewa Lisaj
W dniu 13.01.2025 (poniedziałek) o godzinie 16:00 w salach WI1-307, WI1-308, WI1-310 odbędzie się egzamin certyfikacyjny MikroTik Certified Network Associate (MTCNA). MTCNA to pierwszy podstawowy certyfikat potwierdzający: znajomość budowy sieci komputerowych i adresacji IP, umiejętność konfiguracji zapory sieciowej, usług DNS i DHCP, mechanizmów QoS, bezpiecznych tuneli, znajomość routingu i sieci bezprzewodowych.
Do egzaminu mogą przystąpić studenci Wydziału Informatyki ZUT, którzy uczestniczyli w zajęciach przygotowujących do egzaminu MTCNA w ramach przedmiotu "Sieci komputerowe". Po zdaniu egzaminu każdy student uzyskuje certyfikat MikroTik MTCNA. Egzamin jest bezpłatny.
Wszystkich chętnych studentów zachęcamy do zapisów https://forms.office.com/e/zAq2Phywr4?origin=lprLink.
Dodatkowo zapraszamy wszystkich chętnych studentów na zajęcia przygotowujące do zdania egzaminu MTCNA w dniu 07.01.2025 (wtorek) o godz. 16:00 w sali WI1-215. Podczas zajęć zostaną szczegółowo omówione zagadnienia egzaminacyjne.
- Ewa Lisaj
Dziewczyny, studentki!
Zapraszamy do udziału w programie mentoringowym w ramach projektu „Dziewczyny do Nauki”. To propozycja dla kobiet, które myślą o rozwijaniu kariery naukowej/akademickiej.
Jeśli poważnie myślicie o tym, by pracować w nauce, stawiacie w świecie nauki pierwsze kroki i na własnej skórze doświadczacie barier swojego rozwoju. Albo potrzebujecie wsparcia i autorytetu, który pomoże Wam ruszyć dalej i przekuć fascynację nauką w realne i doceniane przez świat efekty – zgłoście się do programu mentoringowego w projekcie „Dziewczyny do Nauki”, który prowadzi Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”, a finansuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Zapisy trwają do 12 stycznia lub do wyczerpania limitu miejsc (50 osób).
Więcej informacji na stronie internetowej projektu, tam także formularz rejestracyjny.
Celem projektu jest promowanie nauki wśród kobiet i dziewcząt, inspirowanie do rozwijania kariery naukowej oraz zwiększanie świadomości na temat kobiet w nauce (popularyzacja nauki, kariery naukowej).
Inicjatywa skierowana jest do maturzystek, studentek i doktorantek kierunków technicznych i ścisłych oraz badaczek STEM na początku ich drogi zawodowej. W trakcie 8-miesięcznego programu realizowanego w formule 1:1 Mentees będą mogły skorzystać z doświadczeń znakomitych mentorek i skierować swoją karierę na właściwe tory. Przewidziano zarówno mentoring związany ze ścieżką badawczą, jak i wspieranie rozwijania ścieżki zarządczej (począwszy od funkcji kierownika projektu naukowego po rolę menedżera jednostki naukowej).
Korzyści:
- udział w szkoleniu online (o mentoringu i wyznaczaniu celów mentoringu);
- udział w 8-miesięcznym programie mentoringowym w formule 1:1 (spotkania online, częstotliwość ustalana w ramach par mentoringowych);
- wsparcie w budowaniu ścieżki kariery w świecie nauki (poprawa kompetencji miękkich i/lub twardych);
- budowanie przyszłej współpracy naukowczyń w skali Polski – wspólnych publikacji i działań;
- certyfikat udziału w programie;
- udział w Perspektywy Women in Tech Summit 2025.
Zgodnie z analizą dostępną w systemie RAD-on (czerwiec 2024), kobiety stanowią 48% ogólnej liczby nauczycieli akademickich w Polsce, ale o ile w naukach humanistycznych i społecznych proporcja kobiet prowadzących badania naukowe wynosi 50%, o tyle w naukach ścisłych i technicznych (STEM) jest to zaledwie 33%. W poszczególnych
dyscyplinach sytuacja przedstawia się jeszcze gorzej: 16,4% naukowców w informatyce to kobiety; a w automatyce, elektronice, elektrotechnice i technologiach kosmicznych kobiet wśród naukowców jest zaledwie 9,1%.
Zapraszamy serdecznie!
- Ewa Lisaj
ZiUTek, czyli sportowe otrzęsiny dla studentów pierwszego roku za nami! Początek roku akademickiego to czas pierwszych wyzwań… a wśród nich także tych sportowych! 13 listopada 2024 r. w hali przy ulicy Tenisowej na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie odbyły się Sportowe Otrzęsiny. Walka pierwszych roczników studiów stacjonarnych rozgrywała się w 10 – cio osobowych drużynach 11 Wydziałów w 11 konkurencjach. Po raz kolejny najmłodsi studenci naszego Wydziału stworzyli wspaniałą drużynę gotową na największe sportowe wyzwania! Walczyli bez wytchnienia dopingując się wzajemnie w drodze do sukcesu. W tym roku reprezentacja naszego Wydziału to drużyna niestrudzonych mężczyzn, walczących do ostatniej kropli potu! Dziewczyny - w przyszłym roku nie może Was zabraknąć!!!
Imprezę zorganizowali pracownicy Studium Wychowania Fizycznego i Sportu ZUT oraz KU AZS ZUT.
Gratulujemy sportowego ducha!
- Ewa Lisaj
Drodzy Studenci!
W imieniu Parlamentu Samorządu Studenckiego ZUT, Akademickiego Biura Karier ZUT w Szczecinie oraz Fundacji na rzecz Rozwoju ZUT w Szczecinie zapraszamy wszystkich studentów na wyjątkowe muzyczne wydarzenie - Ogólnouczelniany Konkurs Piosenki Wszelakiej "Każdy Student Śpiewać Może"!
Start imprezy: 2 grudnia 2024r. o godzinie 18:00, w Nowej Dekadencji - Szczecińskim Centrum Kultury
Wstęp wolny!
Informacje dla uczestników z regulaminem i szczegółami konkursu dostępne na stronie: www.konkurspiosenki.zut.edu.pl
Wyślij wypełnioną kartę uczestnika na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Przygotuj dwie dowolne piosenki (z podkładem, akompaniamentem lub a cappella – solo lub z zespołem).
Przyjdź na próbę 2 grudnia o godz. 16:00
Nie musisz być profesjonalistą – liczy się dobra zabawa i odwaga!
Dla uczestników przewidziano nagrody:
I miejsce: 1000 zł
II miejsce: 600 zł
III miejsce: 400 zł
Dla publiczności: nagroda niespodzianka!
Dodatkowo - laureat głównej nagrody nagra swój utwór w profesjonalnym studio na Wydziale Elektryczny ZUT w Szczecinie!
Zapraszamy wszystkich studentów i pracowników ZUT do kibicowania oraz wspólnego świętowania muzyki. Liczymy na reprezentację wszystkich wydziałów!
Patron: prof. Arkadiusz Telesiński, Prorektor ds. Studenckich
Partnerzy: Nowa Dekadencja - Szczecińskie Centrum Kultury, Szczecińska Agencja Artystyczna
Sponsorzy: Fabryka Wody, CTF Szczecin, SkiPark Szczecin, WT PRINT Tomasz Walburg
Partner medialny: Radio ESKA
Dołącz do muzycznej przygody!