Logo ZUT Uczelnia powstała w wyniku połączenia Akademii Rolniczej w Szczecinie i Politechniki Szczecińskiej
Klepsydra profesora Jerzego Sołdka

Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się mszą świętą 
w poniedziałek, 5.08.2024 r. o godzinie 11:00 
w kościele pw. Matki Bożej Królowej Świata przy ul. Klasztornej 1 w Dobrej, 
skąd nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku 
na Cmentarzu w Dobrej.

 

Życiorys profesora Jerzego Sołdka

 

Profesor Jerzy Sołdek urodził się 10 listopada 1931r. we wsi Kowala, woj. Lubelskie. W roku 1951 ukończył Liceum Ogólnokształcące im. J. Zamojskiego w Lublinie. Studia magisterskie ukończył na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej w 1956 roku. Już podczas ostatnich dwóch lat studiów włączył się w prace badawcze Katedry Elektroenergetyki na tym wydziale i w konsekwencji po obronie dyplomu podjął pracę na stanowisku asystenta na Politechnice Gdańskiej. Do 1959 roku specjalizował się w zagadnieniach automatyzacji elektrowni wodnych, poszerzając zakres prac naukowych i technicznych o tematykę pomiarów w procesach przemysłowych i sterowania tymi procesami. Stopień doktora nauk technicznych w specjalności automatyka nadał mu Wydział Elektryczny Politechniki Gdańskiej w 1962 roku. Jerzy Sołdek nawiązał wówczas współpracę z Instytutem Okrętowym PG, kierując swoje zainteresowania na zagadnienia automatyzacji statków. To okres zdobywania również doświadczeń na tym polu podczas kilku praktyk odbytych na jednostkach pełnomorskich. W latach 1969-1971 Profesor był głównym projektantem systemu komputerowego stanowiącego wyposażenie statku naukowo-badawczego „Profesor Siedlecki” zbudowanego na potrzeby rybołówstwa.

W 1971 roku Jerzy Sołdek został powołany na stanowisko docenta w Politechnice Szczecińskiej jako kierownik liczącego wówczas 5 osób Zakładu Teorii Mechanizmów i Podstaw Automatycznej Regulacji. To właśnie ta jednostka organizacyjna i zespół, jaki stworzył jej kierownik, dały początek Wydziałowi Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (wtedy Politechniki Szczecińskiej). Zakład już w 1972 roku przemianowano na Zakład Automatyki i Techniki Systemów, a sprawność organizacyjna kierownika spowodowała, że jego zespół jako pierwszy w środowisku naukowym Szczecina dysponował nowoczesnym sprzętem produkcji amerykańskiej: komputerem HP2100, stacją graficzną HP9820 z pełnym wyposażeniem oraz maszyną analogową ze sterowaniem cyfrowym EAI typu Peacer 600, przeznaczoną do symulacji złożonych procesów dynamicznych. W ten sposób stworzona została baza do prowadzenia badań i projektowania systemów sprzętowo- programowych oraz szkolenia studentów w zakresie programowania i stosowania komputerów. Systematycznie zwiększający się zakres zadań badawczych i dydaktycznych, jak również rozwijająca się kadra, powodowały konieczność dynamicznego modyfikowania struktury organizacyjnej jednostki kierowanej przez Profesora by w 1999 roku doprowadzić do powołania Wydziału Informatyki. Przez cały ten czas Jerzy Sołdek był niekwestionowanym liderem i główną siłą sprawczą tych wszystkich działań. Wyrazem uznania dla osiągnieć naukowych Profesora było nadanie mu w 1987 roku tytułu profesora nadzwyczajnego, a następnie tytułu pro­fesora zwyczajnego w 1996 roku. Rada nowo powołanego wydziału jednomyślnie powierzyła Mu funkcję dziekana, którą pełnił w latach 1999 – 2002 jako pierwszy dziekan Wydziału Informatyki.

Dorobek naukowy Profesora obejmuje 236 pozycji, w tym 7 książek i 96 artykułów naukowych, 102 opracowania projektowo konstrukcyjne oraz opiekę naukową dla 12 doktoratów. Profesor Sołdek był organizatorem corocznej międzynarodowej konferencji Advanced Computer Systems oraz konferencji Reprogramowalne Układy Cyfrowe prowadzonych przez Wydział Informatyki.

W latach 1986 – 1990 pod kierownictwem Jerzego Sołdka zrealizowano projekt i budowę Zachodniopomorskiej Akademickiej Sieci Komputerowej. Zdobyte doświadczenie stanowiło bazę do podjęcia prac nad utworzeniem Miejskiej Sieci Komputerowej w Szczecinie. W 2002 roku Profesor Sołdek objął funkcję prezesa Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego (SPNT) i kierował nim przez kolejne cztery lata, oddając się nowej pasji – interdyscyplinarnych działań na rzecz wdrażania wyników nauki do praktyki oraz integracji szczecińskich i regionalnych środowisk naukowych i biznesowych. Powołany przez Prezydenta Miasta Szczecin do Zespołu ds. opracowania Polityki rozwoju społeczeństwa informacyjnego na lata 2004-2015.

Uchwałą Senatu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technolo­gicznego w Szczecinie z 27 listopada 2017 roku Profesor Jerzy Soł­dek otrzymał tytuł honoris causa w uznaniu wybitnych zasług dla nauki, nieprzeciętnych osiągnięć naukowych i organizacyjnych oraz ogrom­nego wkładu w rozwój badań. Uroczystość nadania tytułu odbyła się 12 kwietnia 2018 roku.