Główne kierunki działalności Katedry Architektury Komputerów i Telekomunikacji obejmują syntezę wysokiego poziomu systemów sprzętowo-programowych, metody projektowania sieci komputerowych przewodowych oraz bezprzewodowych, optymalizację algorytmów przetwarzania i reprezentacji danych przy realizacji nowoczesnych metod oraz technik transmisyjnych oraz współbieżne projektowanie systemów informatycznych z elementami mechaniki i elektroniki z wykorzystaniem reprogramowalności oraz rekonfigurowalności sprzętowej (FPGA).
Kierownik Katedry
dr inż. Mirosław Łazoryszczak
pok. 219 (WI2)
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Katedra Architektury Komputerów i Telekomunikacji
Kierownik Katedry: dr inż. Mirosław Łazoryszczak
Cel i zakres działalności Katedry
Główne kierunki działalności Katedry Architektury Komputerów i Telekomunikacji obejmują syntezę wysokiego poziomu systemów sprzętowo-programowych, metody projektowania systemów bezprzewodowych, optymalizację algorytmów przetwarzania i reprezentacji danych przy realizacji nowoczesnych metod oraz technik transmisyjnych oraz współbieżne projektowanie systemów informatycznych z elementami mechaniki i elektroniki z wykorzystaniem reprogramowalności oraz rekonfigurowalności sprzętowej (FPGA).
Zespół Badawczy Projektowania Algorytmów Obliczeniowych
Kierownik Zespołu: prof. dr hab. inż. Aleksandr Cariow
Zakres realizowanych badań
W Zespole prowadzone są badania naukowe w zakresie: analizy systemowej zadań i procesów cyfrowego przetwarzania danych, racjonalizacji algorytmów dyskretnych ortogonalnych transformacji, opracowywania nowych algorytmów przetwarzania danych w arytmetyce liczb zespolonych oraz hiperzespolonych, algorytmicznej oraz implementacyjnej racjonalizacji obliczeniowych procesów wykonania najbardziej popularnych makrooperacji cyfrowego przetwarzania sygnałów i obrazów, syntezy struktur dedykowanych jednostek procesorowych VLSI do realizacji rozmaitych zadań cyfrowego przetwarzania, rozpoznawania oraz transmisji sygnałów i obrazów, implementacji opracowanych algorytmów w układach FPGA oraz na podstawie innych nowoczesnych platform procesorowych, symulacji i weryfikacji syntezowanych struktur dedykowanych jednostek obliczeniowych
Skład osobowy
- prof. dr hab. inż. Aleksandr Cariow
- dr Dorota Majorkowska-Mech
- dr inż. Janusz Papliński
- dr Galina Cariowa
Zespół Badawczy Analizy Sygnałów Akustycznych i Radiowych
Kierownik Zespołu: dr inż. Tomasz Mąka
Zakres realizowanych badań
Zakres prac Zespołu Badawczego Analizy Sygnałów Akustycznych i Radiowych obejmuje zagadnienia związane z detekcją sygnałów, ich analizą oraz kodowaniem. Pierwszy z obszarów badawczych związany jest z dekompozycją scen akustycznych i generacją ich opisu semantycznego. Drugi kierunek badań dotyczy mechanizmów inteligentnego zarządzania procesem alokacji zasobów radiowych i wspierania technik stosowanych w radiu kognitywnym. Celem prowadzonych badań jest opracowanie rozwiązań algorytmicznych, które będą użyte do projektowania i implementacji systemów wykorzystujących akustyczne i radiowe źródła informacji.
Skład osobowy
- dr inż. Mirosław Łazoryszczak
- dr inż. Tomasz Mąka
- dr hab. inż. Grzegorz Ulacha
- dr hab. inż. Piotr Dziurzański
- mgr inż. Łukasz Śmietanka
Zespół Dydaktyczny Architektury Komputerów i Telekomunikacji
Kierownik Zespołu: dr inż. Radosław Maciaszczyk
Skład osobowy
- dr inż. Mariusz Kapruziak
- dr inż. Krzysztof Makles
- dr inż. Magdalena Szaber-Cybularczyk
- dr inż. Radosław Maciaszczyk
- dr inż. Grzegorz Śliwiński
- dr inż. Marek Jaskuła
- dr inż. Maciej Roszkowski
Laboratoria katedralne
Laboratorium Systemów Technicznych
Opiekun Laboratorium: dr inż. Krzysztof Makles
Zakres realizowanych zadań
Zadaniem laboratorium złożonego z kilku sal laboratoryjnych jest obsługa dydaktyki w przedmiotów powiązanych z dedykowanym sprzętem komputerowym. Wyposażenie laboratorium w postaci stanowisk komputerowych oraz sprzętu pomiarowego takiego jak zasilacze, mierniki uniwersalne, oscyloskopy, platformy edukacyjne NI Elvis II oraz różnorodne zestawy uruchomieniowe i szereg innych umożliwia prowadzenie zajęć w zakresie techniki cyfrowej, podstaw elektroniki, techniki mikroprocesorowej, systemów wbudowanych, układów programowalnych itp.
Laboratorium Prototypowania Systemów Wbudowanych
Opiekun Laboratorium: dr inż. Mirosław Łazoryszczak
Zakres realizowanych zadań
Laboratorium Prototypowania Systemów Wbudowanych służy do realizacji prac wymagających konstruowania obwodów elektronicznych, przede wszystkim w zakresie dedykowanych systemów komputerowych. Zadania te realizowane są dzięki specjalistycznym narzędziom i instrumentom pomiarowym jak np. frezarka do obwodów drukowanych wraz z osprzętem zawierającym kamerę inspekcyjną i stolik podciśnieniowy oraz oprogramowanie sterujące, programowalny zasilacz cyfrowy, oscyloskop cyfrowy czterokanałowy w pasmie 3,5 GHz, platformy pomiarowe PXI z dedykowanymi modułami. W chwili obecnej w skład laboratorium wchodzi także GlobalLogic Automotive Lab wyposażone w zestawy komputerów jednopłytkowych oraz mikrokontrolerów wraz z urządzeniami peryferyjnymi, którego zadaniem jest dydaktyka i badania w zakresie wykorzystania systemów wbudowanych w branży motoryzacyjnej.
Laboratorium Akceleracji Obliczeń i Wirtualizacji
Opiekun Laboratorium: dr inż. Grzegorz Śliwiński
Zakres realizowanych zadań. Zadaniem laboratorium jest wsparcie dydaktyki oraz badań w zakresie wirtualizacji (VMware, Hyper-V), przetwarzania grafiki 3D, procesach tworzenia i renderowania grafiki – w tym gier.