Logo ZUT Uczelnia powstała w wyniku połączenia Akademii Rolniczej w Szczecinie i Politechniki Szczecińskiej

Aktualności

Ostatnie pożegnanie Włodzimierza Chocianowicza

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w poniedziałek,
4 listopada 2024 r. o godzinie 12:00
w Kaplicy na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.
Ostatnie pożegnanie odbędzie się na cmentarzu w Mierzynie.

 

Z wielkim bólem informujemy, że w dniu 23 października 2024 r. zmarł Włodzimierz Chocianowicz, nasz wspaniały Przyjaciel, Kolega i Nauczyciel akademicki. 

Był człowiekiem wielu talentów, wspaniałym erudytą w zajmujący sposób opowiadającym o muzyce, prozie, nauce, sporcie i swoich ukochanych studentach, a także zwierzętach, zwłaszcza kotach. Uwielbiał dydaktykę, bawił się nią przygotowując wykłady, laboratoria i ćwiczenia. Do legendy przejdą Jego powiedzenia w stylu „ja już nic nie muszę” świetnie oddające jego poważny, ale też żartobliwy stosunek do życia, przyjaciół i najbliższych. Był uważnym obserwatorem życia publicznego, z wyczuciem reagował na zachowania, które były sprzeczne z jego wartościami a jego reakcje były trafne i przekonujące.

Na Uczelni, najpierw w Instytucie Okrętowym Politechniki Szczecińskiej, a następnie na Wydziale Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie przepracował ponad 40 lat. Był bardzo lubiany i szanowany zarówno przez studentów, jak i współpracowników. Doświadczenia z konfrontacji z pozauczelnianymi pracami rozwojowo-wdrożeniowymi w zakresie informatyki wykorzystywał do podnoszenia poziomu merytorycznego prowadzonych przez siebie zajęć dydaktycznych i materiałów dla studentów. Był jednym z najaktywniejszych członków specjalnej Komisji Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu ustalającej kształt i architekturę logiczną i fizyczną Elektronicznej Legitymacji Studenckiej obowiązującej na wszystkich uczelniach w Polsce. W latach 90-tych aktywnie uczestniczył w rozwoju praktycznych realizacji Infrastruktury Klucza Publicznego (był m.in. współtwórcą pierwszego w Polsce kwalifikowanego urzędu certyfikacyjnego). Był ekspertem Polskiego Komitetu Normalizacyjnego (KT 172 ds. kart identyfikacyjnych) i grup roboczych międzynarodowych organizacji normalizacyjnych (ISO/IEC, CEN), współpracował również z Komitetem Informatyki Polskiej Akademii Nauk.

Straciliśmy Przyjaciela, Kolegę i Nauczyciela akademickiego. Włodku, nie pytając o zgodę pozostawiłeś nas wszystkich w smutku i zadumie. Będzie nam Ciebie bardzo brakowało.

Spoczywaj w spokoju.

Cykl wykładów Centralnego Biura Antykorupcyjnego dla młodzieży

Centralne Biuro Antykorupcyjne w ramach obchodów 18-lecia utworzenia służby CBA zaprasza studentów naszej Uczelni na wykład „Pełnoletni w służbie. Razem dla uczciwego Państwa”, w ramach cyklu wykładów odbywających się w różnych szkołach wyższych naszego kraju.

Zapraszamy:
22 października br. o godz. 12.00 (przewidywany czas trwania wykładu - 2 godziny),
Aula Auditorium Maximum Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ZUT w Szczecinie, ul. Słowackiego 17

Więcej informacji na stronie: https://www.zut.edu.pl/zut-studenci/aktualnosci/article/zaproszenie-studentow-na-wyklad-centralnego-biura-antykorupcyjnego.html 

Zapraszamy na otwarte posiedzenie komisji Polskiej Akademii Nauk

Komisja Informatyki PAN zaprasza pracowników naukowych, doktorantów i studentów na otwarte posiedzenie Komisji, które odbędzie się 15 października 2024 r. o godz. 10:15 w sali numer 100 Wydziału Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz za pośrednictwem platformy MS Teams LINK DO SPOTKANIA.

W czasie posiedzenia José Fabio Ribeiro Bezerra oraz Patient Zihisire Muke, doktoranci Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Wrocławskiej, przedstawią wyniki swoich prac badawczych. Spotkanie jest realizowane w ramach współpracy międzyregionalnej.

 

Streszczenia wystąpień:

 

Tytuł: Multimodalne wielowarstwowe wykrywanie fałszywych wiadomości

Prezenter: José Fabio Ribeiro Bezerra

W dzisiejszej erze cyfrowej coraz trudniej jest zaufać dokładności informacji. Ważne jest, aby umieć odróżnić prawdziwe wiadomości od dezinformacji, która często rozprzestrzenia się za pośrednictwem plotek i fałszywych wiadomości. Fałszywe wiadomości nie mają weryfikacji i wiarygodności i mogą być rozpowszechniane za pośrednictwem różnych mediów. Aby walczyć z tym problemem, potrzebujemy skutecznych narzędzi do szybkiej i dokładnej identyfikacji fałszywych wiadomości. Nasz projekt badawczy koncentruje się na multimodalnym podejściu do wykrywania fałszywych wiadomości, wykorzystującym wskazówki z różnych źródeł, takich jak tekst, obrazy i interakcje użytkowników. Proponujemy nowe rozwiązanie problemu wykrywania fałszywych wiadomości, obejmujące wiele warstw (warstwa tematyczna, warstwa społecznościowa, warstwa kontekstowa), aby zapewnić wiarygodną, elastyczną i formalną podstawę poprzez analizę tematów, relacji z autorami i kontekstu. Nasze podejście oferuje wielowarstwowe rozwiązanie pozwalające określić autentyczność danego tweeta. Opracowaliśmy również ulepszoną metodę identyfikowania tematów i wykrywania społeczności w mediach społecznościowych, które są kluczowymi krokami w finalizacji multimodalnego wielowarstwowego modelu fałszywych wiadomości.

 

Title: Novel machine learning approach based on real time multi-modal data to improve Cognitive Workload Classification in Human computer interaction

Presenter: Patient Zihisire Muke

Abstract: Techniques of improving the cognitive workload (CWL) classification using real-time multi-modality data through the combination of supervised and unsupervised machine learning methods are limited. In this seminar I will introduce new developed machine learning pipeline which combine new unsupervised methods within the feature engineering phase and supervised learning methods to improve the effectiveness in the classification performance of CWL during Human computer interaction (HCI) and computerized mental-related tasks. Eight multi-modal datasets were used to objectively assess CWL. The first dataset, CogLoad, is publicly available and includes real time CWL measures such as performance, demographic and physiological data (heart rate (HR), beat-to-beat intervals (RR), galvanic skin response (GSR), skin temperature, and three-axis acceleration). The remaining seven were different self-collected datasets where each dataset comprise as well CWL real time measurement data from multi-modality data source including demographic and physiological data (Electroencephalogram (EEG), Galvanic Skin Response (GSR) and Eye Tracking (ET) with Pupillometry included). Extracted features from each modality were organized and prepared for all involved unsupervised and supervised machine learning processes. Based on developed classification models using supervised learning techniques, the conducted research proved the usefulness of using new appropriate unsupervised methods which improve CWL classification accuracy of users/participants in many case studies. The theoretical model of the developed pipeline which combined the new built unsupervised learning method and the standard supervised classification method was constructed as well.

 

Zapraszamy serdecznie!

Spacerowym krokiem w kierunku rozpoczęcia roku akademickiego!

Rok akademicki w Szczecinie oficjalnie rozpoczęty! 1-go października godzinie 12:00, zaraz po hejnale odegranym w Urzędzie Miasta, ulicami Szczecina ruszył barwny korowód pełen studentów, władz uczelnianych i zaproszonych gości

Przemarsz w ramach III edycji imprezy Spacerek na Uniwerek zakończył się na placu Praw Kobiet gdzie czekały na wszystkich uczestników liczne atrakcje, które przygotowały szczecińskie Uczelnie. Wśród gości wydarzenia nie zabrakło Władz Wydziału Informatyki. W uroczystej odsłonie pojawił się Dziekan Wydziału Informatyki dr hab. inż. Krzysztof Małecki, prof. ZUT, Przewodniczący Dyscypliny Naukowej – Informatyka techniczna i telekomunikacja dr hab. inż. Marcin Korzeń, prof. ZUT oraz Prorektor ds. kształcenia - dr inż. Piotr Piela. Na stoisku Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie znalazło się wiele nowinek technicznych ale i smacznych dodatków! Każdy wydział zaprezentował sprzęt lub produkty, które na co dzień wykorzystywane są lub wytwarzane w murach naszej Uczelni. Wydział Informatyki reprezentowali studenci: Hubert Gnoiński-Rąpała, Wojciech Ćwikliński, Tomasz Stasiak, Bartłomiej Stasiak, którzy zaprezentowali swój autorski projekt gry w przestrzeni 3D z użyciem gogli VR!

Już odliczamy dni do kolejnej edycji tego wyjątkowego wydarzenia.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z wydarzenia – link do galerii dla zalogowanych

EduPower – połączenie konferencji tematycznej i targów pracy

Pierwsza edycja największych targów energetyki EduPower w Szczecinie już za nami! W dniach 08 – 09.10.2024 r. odbyło się wydarzenie, które przyciągnęło setki uczniów – w tym wielu maturzystów, którzy mieli okazję poznać bogatą ofertę m.in. naszej uczelni. Na stoisku targowym zaprezentowaliśmy potencjał wielu wydziałów ZUT a dzięki przedstawicielom WI, młodzież mogła przenieść się daleko w przestrzeń wirtualną! Nasi studenci: Hubert Gnoiński-Rąpała, Wojciech Ćwikliński, Tomasz Stasiak, Bartłomiej Stasiak, zaprezentowali swój autorski projekt gry w przestrzeni 3D z użyciem gogli VR i porwali młodych pasjonatów gier komputerowych na przejażdżkę szalonym rollercoasterem!

Wspólnie pokazaliśmy, że technologia i ochrona środowiska mogą iść w parze, co idealnie wpisuje się w naszą misję jako uczelni stawiającej na zielone technologie. Podczas imprezy odbyły się także panele dyskusyjne a firmy przygotowały moc wyzwań i atrakcji dla odwiedzających gości.

Link do galerii (po zalogowaniu):

 

Czekamy na kolejne edycje!