Aktualności
- Ewa Lisaj
18 marca 2025 roku została podpisana umowa współpracy pomiędzy Wydziałem Informatyki a firmą e-kierowca, która jest początkiem strategicznej współpracy w obszarze innowacyjnych rozwiązań technologicznych dla branży szkolenia kierowców. Spółka e-kierowca specjalizuje się w produkcji i dystrybucji materiałów edukacyjnych oraz rozwiązań informatycznych wspierających proces kształcenia kandydatów na kierowców, kierowców zawodowych, a także pomocy dydaktycznych dla wykładowców i rozwiązań informatycznych dla ośrodków szkolenia kierowców.
W ramach współpracy zaplanowano wspólne, długoterminowe działania, których efektem będą m.in.:
- opracowanie zaawansowanych systemów do szkolenia kierowców
- tworzenie inteligentnych systemów oceny umiejętności praktycznych kandydatów na kierowców
- rozwój algorytmów do personalizacji procesu kształcenia w oparciu o sztuczną inteligencję
- projektowanie i implementacja rozwiązań e-learningowych nowej generacji
- realizacja wspólnych projektów badawczych i wdrożeniowych
- organizacja praktyk i staży dla studentów w środowisku rzeczywistych wyzwań technologicznych
Jako partnerzy, podejmiemy także działania mające na celu współdziałanie w zakresie podnoszenia jakości kształcenia studentów kierunków studiów realizowanych przez Wydział Informatyki oraz wspólną pracę w projektach obejmujących badania przemysłowe i prace rozwojowe. Badania przemysłowe będą miały na celu kreowanie nowej wiedzy, a prace rozwojowe pozwolą na jej rynkowe wykorzystanie, opracowywanie i testowanie prototypów oraz linii pilotażowych.
Podpisanie umowy partnerskiej pozwoli na obustronny rozwój oraz wymianę doświadczeń, co znacząco wpłynie na jakość kształcenia przyszłych kierowców oraz weryfikację ich umiejętności. Współpraca ta otworzy również nowe możliwości dla studentów w zakresie realizacji prac dyplomowych oraz udziału w innowacyjnych projektach z bezpośrednim przełożeniem na rozwiązania stosowane w branży szkolenia kierowców.
- Ewa Lisaj
9 kwietnia 2025 roku na Wydziale Informatyki po raz dziesiąty przedstawiciele firm spotkali się z osobami, które myślą o związaniu swojej przyszłości zawodowej z informatyką. Studenci dopytywali nie tylko o wymagania pracodawców, ale również o profil firm, narzędzia i technologie. To był dzień intensywnego nawiązywania relacji akademicko-biznesowych branży IT – po prostu r@bbIT.
Nie zabrakło ciekawych wystąpień i tych technologicznych, i o przyszłości branży IT.
Ważnym elementem wydarzenia były prezentacje prac studentów szóstego semestru studiów stacjonarnych wykonywanych w ramach Inżynierskiego Projektu Zespołowego.
Gigapartnerami wydarzenia były firmy: Asseco Cloud, Asseco Data Systems oraz Sii.
Dziękujemy za wspólnie spędzony dzień.
Galeria zdjęć: https://rabbit.zut.edu.pl/
- Ewa Lisaj
Zdrowych, spokojnych Świąt Wielkanocnych
pełnych wiosennej nadziei i życiowego optymizmu.
Niech odpoczynek w gronie najbliższych pozwoli
naładować baterie a ten wyjątkowy czas, będzie
źródłem nadziei, siły oraz refleksji nad tym,
co najważniejsze.
Najlepsze życzenia składa
Dziekan Wydziału Informatyki
dr hab. inż. Krzysztof Małecki, prof. ZUT
- Ewa Lisaj
Już 9 kwietnia 2025 roku w godz. 10.00-14.00 na Wydziale Informatyki ZUT odbędzie się dziesiąta edycja wydarzenia r@bbIT – czyli czas na nawiązywanie relacji akademicko-biznesowych w branży IT.
W tym roku w bloku „W świecie IT”:
- Jak (nie) dbać o bezpieczeństwo wewnętrznych API opowie Przemysław Samsel z firmy Tietoevry (godz. 10:15 – 10:45, aula 126 WI2),
- o HMI w praktyce: technikalia, frameworki i narzędzia dla deweloperów opowie Bolko Pilecki z firmy Spyrosoft Synergy (godz. 11:00 – 11:45, aula 126 WI2),
- odpowiedzi na pytania: Czy programiści naprawdę przestaną być potrzebni? Czego warto się uczyć w erze AI, jak to robić i po co? spróbuje udzielić Marcin Kaczmarek – CEO i współzałożyciel Consileon Polska oraz Prezes stowarzyszenia Klaster ICT (godz. 12:00 – 12:45, aula 126 WI2).
Ważnym elementem wydarzenia będą prezentacje prac studentów szóstego semestru studiów stacjonarnych wykonywanych w ramach Inżynierskiego Projektu Zespołowego. Pięć zespołów będzie miało okazję opowiedzieć o swoich pracach (godz. 10:00 – 11:00, aula 227 WI2), a kolejnych trzynaście projektów będzie przedstawionych podczas sesji posterowej (godz. 10:00 – 14:00, sala 25 WI2).
Gigapartnerami wydarzenia są firmy: Asseco Cloud, Asseco Data Systems oraz Sii.
Zapraszamy.
Więcej na stronie wydarzenia: https://rabbit.zut.edu.pl/
- Ewa Lisaj
W środę, 26 marca 2025 roku, po raz kolejny miały miejsce ogólnouczelniane Dni Otwarte ZUT. Na Wydziale Informatyki z tej okazji przygotowaliśmy cykl wykładów na tematy dotyczące wybranych zagadnień, z którymi studenci zapoznają się szerzej podczas studiów na kierunku Informatyka. Dni Otwarte to wyjątkowa okazja poznania naszych wykładowców, wysłuchania ciekawych prelekcji i odczucia atmosfery przyszłych studiów. Tematyka wykładów zaprezentowanych przez naszych nauczycieli spotkała się z dużym zainteresowaniem słuchaczy:
- Zobaczyć niewidzialne – kamera termowizyjna (dr inż. Anton Smoliński),
- Jak komputer rozpoznaje mowę (dr inż. Edward Półrolniczak),
- Jak NVIDIA czyni CUDA (mgr inż. Sławomir Wernikowski),
- Algorytm "Double Q-learning" dla uproszczonego problemu parkowania (dr hab. inż. Przemysław Klęsk, prof. ZUT)
- Social Media a bezpieczeństwo (mgr inż. Łukasz Cierocki)
- Sieci i bezpieczeństwo (dr inż. Grzegorz Śliwiński).
Dodatkowo, na naszych gości czekały atrakcje przygotowane przez Samorząd Studentów Wydziału Informatyki oraz Koło Naukowe WIWAV, którzy przedstawili swoje projekty, opowiedzieli o życiu studenckim oraz odpowiedzieli na wszystkie pytania młodszych kolegów – mamy nadzieję – przyszłych studentów naszego Wydziału. W tym dniu gościliśmy ponad 320 uczniów szkół średnich ze Szczecina i okolic. Nie zabrakło wyzwań i dobrej zabawy. Młodzież odwiedzająca nasz Wydział, miała okazję drobnej rywalizacji, podejmując wyzwanie ułożenia zaprojektowanych i wydrukowanych specjalnie na tę okazję puzzli, autorstwa dr inż. Marka Jaskuły. To pozornie proste zadanie zapewniło doskonałą zabawę i dostarczyło sporej dawki emocji, czego efektem są imponujące wyniki zarejestrowanego czasu, w jakim uczestnicy poradzili sobie z zadaniem. Ogólna klasyfikacja wśród uczestników wyzwania okazała się następująca:
Miejsce 1 – Zespół Szkół i Placówek Oświatowych im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego "Morro" w Barlinku, z najkrótszym czasem 38 sek.
Miejsce 2 – Zespół Szkół Rolniczych CKP im. Stefana Żeromskiego w Świdwinie, z najkrótszym czasem 56 sek.
Miejsce 3 – Zespół Szkół w Kaliszu Pomorskim im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 r., z najkrótszym czasem 1 min. 7 sek.
Miejsce 4 – Liceum Ogólnokształcące im. Bogusława X, z najkrótszym czasem: 1 min. 26 sek.
Miejsce 5 – ex aequo Technikum Informatyczne SCI ze Szczecina oraz Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie, z najkrótszym czasem 1 min. 27 sek.
Miejsce 6 – Zespół Szkół nr 5 w Stargardzie, z najkrótszym czasem: 1 min. 30 sek.
Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom. Do zobaczenia już za rok w ramach kolejnych Dni Otwartych na Wydziale Informatyki ZUT.