Aktualności
- Ewa Lisaj
W środę, 26 marca 2025 roku, po raz kolejny miały miejsce ogólnouczelniane Dni Otwarte ZUT. Na Wydziale Informatyki z tej okazji przygotowaliśmy cykl wykładów na tematy dotyczące wybranych zagadnień, z którymi studenci zapoznają się szerzej podczas studiów na kierunku Informatyka. Dni Otwarte to wyjątkowa okazja poznania naszych wykładowców, wysłuchania ciekawych prelekcji i odczucia atmosfery przyszłych studiów. Tematyka wykładów zaprezentowanych przez naszych nauczycieli spotkała się z dużym zainteresowaniem słuchaczy:
- Zobaczyć niewidzialne – kamera termowizyjna (dr inż. Anton Smoliński),
- Jak komputer rozpoznaje mowę (dr inż. Edward Półrolniczak),
- Jak NVIDIA czyni CUDA (mgr inż. Sławomir Wernikowski),
- Algorytm "Double Q-learning" dla uproszczonego problemu parkowania (dr hab. inż. Przemysław Klęsk, prof. ZUT)
- Social Media a bezpieczeństwo (Łukasz Cierocki)
- Sieci i bezpieczeństwo (dr inż. Grzegorz Śliwiński).
Dodatkowo, na naszych gości czekały atrakcje przygotowane przez Samorząd Studentów Wydziału Informatyki oraz Koło Naukowe WIWAV, którzy przedstawili swoje projekty, opowiedzieli o życiu studenckim oraz odpowiedzieli na wszystkie pytania młodszych kolegów – mamy nadzieję – przyszłych studentów naszego Wydziału. W tym dniu gościliśmy ponad 320 uczniów szkół średnich ze Szczecina i okolic. Nie zabrakło wyzwań i dobrej zabawy. Młodzież odwiedzająca nasz Wydział, miała okazję drobnej rywalizacji, podejmując wyzwanie ułożenia zaprojektowanych i wydrukowanych specjalnie na tę okazję puzzli, autorstwa dr inż. Marka Jaskuły. To pozornie proste zadanie zapewniło doskonałą zabawę i dostarczyło sporej dawki emocji, czego efektem są imponujące wyniki zarejestrowanego czasu, w jakim uczestnicy poradzili sobie z zadaniem. Ogólna klasyfikacja wśród uczestników wyzwania okazała się następująca:
Miejsce 1 – Zespół Szkół i Placówek Oświatowych im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego "Morro" w Barlinku, z najkrótszym czasem 38 sek.
Miejsce 2 – Zespół Szkół Rolniczych CKP im. Stefana Żeromskiego w Świdwinie, z najkrótszym czasem 56 sek.
Miejsce 3 – Zespół Szkół w Kaliszu Pomorskim im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 r., z najkrótszym czasem 1 min. 7 sek.
Miejsce 4 – Liceum Ogólnokształcące im. Bogusława X, z najkrótszym czasem: 1 min. 26 sek.
Miejsce 5 – ex aequo Technikum Informatyczne SCI ze Szczecina oraz Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie, z najkrótszym czasem 1 min. 27 sek.
Miejsce 6 – Zespół Szkół nr 5 w Stargardzie, z najkrótszym czasem: 1 min. 30 sek.
Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom. Do zobaczenia już za rok w ramach kolejnych Dni Otwartych na Wydziale Informatyki ZUT.
- Mirosław Łazoryszczak
W sobotę, 8 marca, odbyła się 12. edycja Wojewódzkiego Konkursu Informatycznego "SCI#CODE" w kategorii A - Konkurs Indywidualny. Wzięło w nim udział 42 uczestników. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu złożonego z 30 pytań i zadań. Zakres tematyczny obejmował podstawy programowania i tworzenia stron, historię informatyki, podstawy sieci i systemów komputerowych, bazy danych, grafikę oraz urządzenia komputerowe. Po owocnych zmaganiach wyłoniono trzech laureatów konkursu.
Zwieńczeniem Konkursu była gala z uroczystym wręczeniem dyplomów i nagród. Wydział Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie – partnera honorowego Konkursu Informatycznego "SCI#CODE – reprezentował Dziekan, dr hab. inż. Krzysztof Małecki, prof. ZUT
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów w świecie IT
- Ewa Lisaj
W piątek, 28 lutego, mieliśmy przyjemność uczestniczyć w 5. edycji Szkolnego Konkursu Informatycznego "CTF SCI#NET" 2025, podczas którego uczniowie zmierzyli się z zadaniami z zakresu cyberbezpieczeństwa. Wyzwanie zajęło 10 godzin ciężkiej, lecz owocnej pracy, zwieńczonej sukcesem szóstki laureatów.
Podczas wydarzenia odbył się także panel wykładowy, a w gali finałowej udział wzięli między innymi Dziekan Wydziału Informatyki ZUT, dr hab. inż. Krzysztof Małecki, prof. ZUT oraz Prodziekan ds. Organizacji i Rozwoju Wydziału Informatyki ZUT, dr inż. Mirosław Łazoryszczak, którzy reprezentowali naszą społeczność akademicką w gronie ekspertów i przedstawicieli branży IT.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom wytrwałości i osiągniętych wyników!
Galeria zdjęć oraz relacja z wydarzenia dostępna na stronie: https://www.zut.edu.pl/zut-pracownicy/aktualnosci/informacje-biezace/article/zut-partnerem-5edycji-konkursu-ctf-scinet-w-technikum-informatycznym-sci-w-szczecinie.html
- Ewa Lisaj
Podobnie jak w roku ubiegłym, nasz pracownik dr inż. Mirosław Mościcki znalazł się na „Liście 100” tworzonej przez Szerokie Porozumienie na rzecz Umiejętności Cyfrowych. Lista zawiera naukowców, przedsiębiorców, samorządowców i wszystkich spoza tych kategorii, którzy w sposób szczególny przyczynili się do wzmacniania cyfrowych kompetencji Polek i Polaków w roku 2024.
Dr Mirosław Mościcki kieruje Zespołem Dydaktycznym Technik Programowania w Katedrze Inżynierii Oprogramowania i Cyberbezpieczeństwa. Ponadto uczy programowania w Technikum Informatycznym SCI. Dr Mościcki jest autorem trzech wolnorynkowych kwalifikacji zawodowych w obszarze IT, odpowiada również za koordynację współpracy pomiędzy Wydziałem Informatyki ZUT, Szczecińskim Collegium Informatycznym SCI oraz Instytutem Badań Edukacyjnych (IBE) oraz nadzoruje współpracę pomiędzy uczelnią i firmą Huawei.
Szerokie Porozumienie na rzecz Umiejętności Cyfrowych, powołane w 2013 roku, jest nieformalnym, dobrowolnym zrzeszeniem instytucji, organizacji i firm, działających na rzecz pełnego wykorzystania potencjału nowoczesnych technologii informacyjnych dla rozwoju Polski. Poszukuje synergii pomiędzy realizowanymi inicjatywami, gromadzi informacje o dobrych praktykach i upowszechnia je także w środowiskach, także tych z pozoru odległych od zagadnień cyfryzacji. Poprzez wzrost świadomości o korzyściach, ale i zagrożeniach płynących z powszechnej cyfryzacji, przyczynia się do poprawy dostępu do wiedzy i informacji, zdobywania umiejętności niezbędnych na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. Porozumienie nawiązuje do idei Wielkiej Koalicji na rzecz Cyfrowych Miejsc Pracy oraz Manifestu w sprawie Umiejętności Cyfrowych – będących instrumentami wsparcia Europejskiej Agendy Cyfrowej oraz strategii Jednolitego Rynku Cyfrowego.
fot. Aurelia Kołodziej/źródło: zut.edu.pl
- Ewa Lisaj
10 grudnia 2024 r. na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej odbyło się otwarte kolokwium habilitacyjne naszego pracownika, dr. inż. Wojciecha Sałabuna. Kolokwium przeprowadzono w formie stacjonarnej oraz z wykorzystaniem platformy Microsoft Teams, co umożliwiło udział szerokiego grona odbiorców.
Podstawą postępowania habilitacyjnego był cykl tematycznie powiązanych artykułów naukowych zatytułowany: „Rozwój metod i narzędzi wielokryterialnego wspomagania decyzji opartych na obiektach referencyjnych”. Praca ta stanowi znaczący wkład w rozwój metod wspomagania decyzji, szczególnie w kontekście obiektów referencyjnych, co spotkało się z dużym uznaniem recenzentów. W skład osiągnięcia habilitacyjnego wchodzi 10 prac naukowych zrealizowanych w dwóch ośrodkach naukowych oraz w ramach trzech grantów Narodowego Centrum Nauki.
W obronie uczestniczyli wybitni eksperci w dziedzinie, pełniący rolę recenzentów osiągnięcia habilitacyjnego:
- Prof. dr hab. inż. Jerzy Józefczyk, Politechnika Wrocławska,
- Prof. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie,
- Prof. dr hab. Dominik Ślęzak, Uniwersytet Warszawski,
- Dr hab. inż. Miłosz Kadziński, prof. PP, Politechnika Poznańska.
W wyniku przeprowadzonego postępowania, dnia 18 grudnia 2024 r., Rada Naukowa Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej jednogłośnie podjęła uchwałę o nadaniu dr. inż. Wojciechowi Sałabunowi stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja.
Gratulujemy dr. hab. inż. Wojciechowi Sałabunowi tego wyjątkowego osiągnięcia i życzymy dalszych sukcesów naukowych!